Luka Windows 10 pozwala hakerowi uszkodzić dysk naszego komputera?

System Windows to chyba najpopularniejszy system operacyjny w Polsce. System oparty na inżynierii społecznej, dzięki czemu jego producent, na bieżąco stara się przygotowywać poprawki błędów zgłaszanych przez użytkowników. Poprawki udostępniane są wraz z aktualizacjami Windows Update, ale jak to wygląda w rzeczywistości?

Luka Windows 10 - styczeń 2021

Na przełomie 2020 / 2021 roku, analitycy bezpieczeństwa odkryli błąd w systemie Windows 10, który pozwala hakerowi na uszkodzenie dysku komputera, jeżeli uda mu się umieścić specjalnie spreparowany ciąg znaków w skrócie lub folderze na dysku komputera. Działanie takie natychmiast uszkadza MFT dysku (główna tabela plików), przez co po ponownym uruchomieniu komputera, Windows nie wystartuje. Umieszczenie takiego złośliwego kodu nie jest specjalnie skomplikowane, wystarczy, że użytkownik komputera otworzy specjalnie przygotowany załącznik z wiadomości e-mail, skrót imitujący ten uruchamiający popularne aplikacje użytkowe umieszczony np. na niesprawdzonych nośnikach zewnętrznych jak pendrive, specjalnie spreparowany plik html (plik strony internetowej), aplikację pobraną z nieznanych źródeł i wiele innych.

Microsoft poinformował, że zna problem i udostępni poprawkę w nadchodzących aktualizacjach, ale z praktyki wiemy, że różnie to bywa. Znamy przykłady luk zgłaszanych ponad dwa lata temu, które do dnia dzisiejszego nie zostały załatane. Pozostaje trzymać kciuki, aby tym razem było inaczej.

Ze swojej strony zalecamy dużą ostrożność przy otwieraniu załączników z wiadomości e-mail od odbiorców, których nie znamy, oraz używanie pendrive’ów tylko ze sprawdzonych i bezpiecznych źródeł. Jeżeli jednak ostrożność nie wystarczy i Wasz komputer padnie ofiarą hakera, zapraszamy do odwiedzenia naszego serwisu komputerowego w Świdnicy, gdzie nasz technik pomoże rozwiązać problem.